Så har det gått 12 veckor sedan Odas valpar föddes! Ett stort äventyr för oss, så glad att det har gått så otroligt bra med de små 
Denna vecka som passerat har varit fylld av vardagliga sysslor för oss och hundarna. Startat upp viltspårträning och anmält till anlagsklass för de vuxna tikarna, småttingarna har fått känna doften av rådjursklöv och lite doft av blod. De agerade med stor nyfikenhet och var riktigt intresserade av doft och rörelse. Aktivering i det vardagliga kan vara riktigt utmanande för de små, dyra aktiveringsleksaker är nog bra men vardagliga ting kan vara tillräckligt utmanande för att stärka valpens självkänsla. här kommer en liten film som visar hur man enkelt kan utmana de små att lösa ett problem!
Att komma på hur man kommer åt maten som laggts på ett underligt ställe! Nosarbete är den klart bästa aktiveringen här kommer en bild på småttingarna när de letar matbitar i "snuffelmattan"
![DSC_0690[1] DSC_0690[1]](https://objects.dc-sto1.glesys.net/storage.hundpoolen.se/files/8d8da422-82b2-4780-ba27-e63d3d9f6afe/4d17ba2e-cef4-4781-96ae-214c612fa3263.jpg)
Miljöträning i stan igen, ligga och slappa på en bänk utanför en butik med folk som passerar med vagnar, prassliga kassar och trafikljud är för våra hundar en mycket annorlunda miljö. Dock tar de allt med ro och har inga bekymmer med att koppla av mitt i allt.
Nu är det även dags för vaccination, i morgon åker vi till Reginas veterinär klinik och tar 12 veckors vaccinationen. Vi kommer även att göra ny valpbesikning på Maddox, som skall heta Loke och flytta till sin familj nästa helg. Kommer bli tomt efter honnom han har en speciellt härlig utstrålning den lille killen. Lugn och trygg, social och kelsjuk.... ja en mysig liten kille med härlig attityd!
På tal om nanm så kommer vår lilla tjej att kallas Dora, Har haft lite svårt för att ropa Medina det klingade inte rätt tillsammans med de andra flickorna heller så nu är det Oda, Diva och Dora som gäller!
Njut av årstiden och låt hundarna nosa på något spännande 