5 månader mycket vacker tikvalp m fina typiska linjer. Fin lång bröstkorg, typisk benstomme & tassar. Fin & stramt ländparti i trevlig muskelkondition. Välburen svans. Vackert feminint huvud. Fina mörka ögon. Korrekt bett. Fin pälskvalitet. Lätta rörelser och mycket paralell. Mycket vacker siluett & typ, lätta steg från sidan. Bästa valp!
Domare Saija Juutilajnen
Dora fick ett första pris med hederspris och som kronan på verket fick hon träffa sin bror GEIR som även han gjorde en LYSANDE DEBUT i utställningsringen. Bra jobbat Lina som visade honnom så fint i ringen! Han fick lika fin kritik som Dora och förstapris med hederspris som medförde att syskonen fick mötas i ringen när domaren skulle välja BIR valp!
Dora BIR och Geir BIM
I finalen om BIS Bäst in show så kom Dora BIS 2 valpklass!
Så roligt med så fina kritiker på valparna, domaren var väldigt trevlig och när hon gav placeringarna så poängterade hon att ni har väldigt fina valpar!
Inte nog med det! Oda ställdes i championklass med lysande kritik och Exelent, CK med en andra placering, och tredje bästa tik!
Diva glänste i ringen och fick Exelent, CK, CERT, och BIM! Alltså hon blev även placerad som 1;a bästa tik MOT TVÅ CHAMPIONTIKAR!!
Härlig stämning omkring utställningsringen glada hundägare och hundar. Det är så härligt att träffa andra Schapendoes ägare och utbyta lite tips erfarenheter och upplevelser med varandra.
Utställning i all ära trevligast var ändå att träffa GEIR (Almbackens Fantino Maximus) och hans ägare, Åsa med dotter och mor! Glad, sprallig, nyfiken, trygg, trevlig det var några ord som ofta användes när de berättade om Geir och hans utveckling. Det märks att Geir verkligen engagerar dem och har en central plats hos dem. Geir har en fantastisk utstrålning och jag kan bara hålla med Åsa om att han rör sig "ädelt" !
Man blir varm i hjärtat när man verkligen känner att valparna har hamnat hos fantastiska ägare som verkligen uppskattar dem.
Dora och Geir utnyttjade tiden tillsammans genom att kullra omkring i gräset. Det var svårt att se var den ena valpen började och den andra slutade, de var som ett enda trassligt garnnystan.
KÄRLEK MELLAN TVÅ SYSKON!